Pametna sela-više od sela

Ruralna područja pokrivaju 83 % teritorija Europske Unije, te 63 % teritorija Republike Hrvatske. Od izuzetne su važnosti jer sudjeluju u oblikovanju primarnih djelatnosti, čuvaju kulturnu baštinu te predstavljaju održivi oblik integracije čovjeka u prirodi. Stabilnost i razvoj ruralnih područja važni su za Europsku uniju u cijelosti, pa je s ciljem njihovog očuvanja 2016. godine ne Europskoj konferenciji o ruralnom razvoju Cork 2.0. 340 sudionika sudjelovalo u donošenju specifičnog dokumenta, tzv. Deklaracije iz Corka 2.0. kojom se potiče ulaganje u očuvanje identiteta ruralnih zajednica i poticanje razvoja ruralnih sredina.

U okviru zaključaka deklaracije nastao je i  koncept „Pametnih sela“.

Koncept pametnih sela je alat za jačanje i modernizaciju ruralnih područja stvaranjem pametnih rješenja na području gospodarstva, okoliša, ruralnog upravljanja, života, mobilnosti u kontekstu ruralnih zajednica.  Koncept pametnih sela  teži stvaranju boljih socioekonomskih i društvenih prilika za lokalno stanovništvo uz očuvanje prirodnih obilježja sredine.  Veliki naglasak se stavlja i na suradnji lokalnih dionika  s ciljem stvaranja primjenjivih i inovativnih rješenja. Analiza stanja pametnih sela u Republici Hrvatskoj izvršena je od strane IRMO-a (Danijela Hrman, Daniela Angelina Jelinčić, Sanja Tišma (2024.). PAMETNA SELA U HRVATSKOJ. IRMO aktualno. br.46/2024., Institut za razvoj i međunarodne odnose), te su njeni rezultati primijenjeni u razradi nekoliko projekata usmjerenih na razvoj koncepta pametnih sela u praksi.

Sukladno podacima na Alatu za geomapiranje Smart Rural 27, u Republici Hrvatskoj se trenutno nalazi jedno pametno selo, a to je Općina Babina Greda. Ovaj je laskavi status općina stekla budući da ju karakterizira održivo gospodarstvo, primjena pametnih rješenja u  poljoprivredi, održivi razvoj turizma te  uključivanje građana treće dobi. Pored Babine Grede, hvalevrijedni počeci stvaranja pametnih sela se primjećuju i unutar Zagrebačke županije (Općina Rakovec), Osječko-Baranjske županije, te Zadarske županije (Općina Vrsi).

U Istri će ovaj koncept zaživjeti po dovršetku provedbe jednog zanimljivog projekta unutar EU-programa Interreg Central Europe 2021.-2027.Projekt ukupne vrijednosti 1,71 milijuna € „More than a village (Više od sela)“ provode u partnerstvu Lokalna akcijska grupa „Južna Warmia“ koja je ujedno i nositelj projekta, Zaklada Balteus, Vlada okruga Hajdu-Bihar, Inovacijski tehnološki klaster Murska Sobota, Institut za razvoj i međunarodne odnose, Poliedra-centar za istraživanje i savjetovanje Politehničkog sveučilišta u Milanu, Anci Liguria, te Grad Buzet u razdoblju od travnja 2023.do ožujka 2026.

Cilj projekta je razvoj različitih modela pametnog sela na različitim područjima regije srednje Europe,  kroz koje bi se osigurala veća atraktivnost sela  stvaranjem radnih mjesta, jačanjem gospodarske otpornosti neurbanih područja, te poboljšanjem kvalitete života za sve stanovnike ruralnih područja. Projekt će donijeti brojne pozitivne pomake raznim skupinama dionika na području zemalja partnera.

Projektom se planiraju postići sljedeći rezultati: 1) izrada zajedničke strategije o tranziciji pametnih sela, praćena akcijskim planovima za odabrane teritorije, 2) provedba tri pilot akcije koje se sastoje od testiranja različitih modela pametnih sela, te 3) razrada zajedničkih rješenja koja će se primjenjivati ​​u ruralnim područjima u srednjoj Europi i šire . Transnacionalni akcijski plan opisuje inovativne korake koji će se poduzeti u pet pilot-regija: Južna Warmia u Poljskoj, Alta Val Polcevera u Italiji, Hajdú-Bihar u Mađarskoj, Pomurje u Sloveniji i Buzet u Hrvatskoj.

Grad Buzet unutar ovog projekta radi na razvoju mrežne platforme koja bi služila kao web tržnica za prodaju lokalnih poljoprivrednih proizvoda i mjesto razmjene poljoprivrednih informacija te izvor informacija za rezultate mjerenja pokazatelja kvalitete lokalnog tla, a bila bi i primarni alat u suzbijanju procesa smanjenja bacanja hrane. Kako bi se dobili podaci o kvaliteti tla, na području grada Buzeta će se postaviti četiri agrometeorološke stanice.

LAG „Sjeverna Istra“ u okviru svoje Lokalne razvojne strategije  podupire razvoj pametnih sela kroz suradnju na projektima usmjerenim na razvoj pametnih rješenja na svojem području obuhvata, ali i putem LAG-natječaja, podržavanjem individualnih projekata koji doprinose pamentnim rješenjima u poljoprivredi i ruralnom gospodarstvu općenito .