Novosti

RADIONICE ZA ZAINTERESIRANE PRIJAVITELJE NA LAG NATJEČAJ ZA INTERVENCIJU 3

Obavještavamo sve zaintersirane  da će LAG Sjeverna Istra održati animacijske radionice za zainteresirane prijavitelje na LAG-natječaj za Intervenciju 3 “Ulaganja u malu infrastruktu društvene namjene i razvoj održive mobilnosti” u sljedećim terminima:

24.01.2025. – Buzet, Gradska Uprava, Sala za sastanke, s početkom u 11:30

27.01. 2025. – Buje, Pučko otvoreno učilište – gradska vijećnica, s početkom u 11:00 sati.

Molimo zainteresirane prijavitelje da svoj dolazak najave na mail: info@lag-sjevernaistra.hr

 

 

OBJAVLJEN 1. LAG NATJEČAJ IZ LRS LAG-A SJEVERNA ISTRA ZA 2023.-2027.

Dana 30.12.2024. godine LAG “Sjeverna Istra” objavljuje 1. LAG natječaj “Ulaganja u malu infrastrukturu društbvene namjene i razvoj održive mobilnosti”  za provedbu Intervencije 3 iz LRS LAG-a Sjeverna Istra za 2023.-2027.

Svrha natječaja je stvaranje javno dostupnih sadržaja i usluga, osobito temeljnih usluga i infrastrukture u ruralnim područjima s naglaskom na povezivanju stanovnika razvojem sustava održive mobilnosti.

Natječajem će se podržati projekti koji doprinose rješavanju utvrđenih potreba područja prikazanih u LRS, prije svega neadekvatne dostupnosti temeljnih usluga i javnih sadržaja za stanovnike ruralnih područja, slabe prometne povezanosti i nedostupnosti organiziranog prijevoza u pojedinim dijelovima LAG-a, te nedostatnih uvjeta i sadržaja za kvalitetno provođenje slobodnog vremena za sve generacije. Kroz navedena ulaganja nastojat će se stvoriti uvjeti za dostupnost javnih usluga i sadržaja na području cijelog LAG-obuhvata, kao i stvaranje uvjeta za unaprjeđenje uvjeta za organizirano provođenje slobodnog vremena svih generacija u svrhu povećanja kvalitete života stanovnika ruralnih prostora i posljedično sprečavanje depopulacijskih trendova.

Ukupni iznos raspoloživih sredstava po LAG-natječaju iznosi 892.136,55 EUR.

Iznosi javne potpore

Najviši iznos javne potpore po projektu je 81.000,00 EUR.

Najniži iznos javne potpore po projektu je 10.000,00  EUR.

PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA POTPORU: 29.01.2025.-3.03.2025.

Tekst natječaja sa pripadajućim obrascima i prilozima možete preuzeti OVDJE

ISKAZ INTERESA ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU LAG-A

LAG je u postupku prikupljanja iskaza interesa za sudjelovanje u novom projektu suradnje. Iz navedenog razloga, LAG je formirao Obrazac kojeg mogu ispuniti sve zainteresirane pravne i fizičke osobe s teritorija LAG obuhvata, posebice osobe iz sektora voćarstva i povrćarstva, ali i ostalih poljoprivrednih sektora. Za ispunjavanje Obrasca iskaza interesa ne treba izdvojiti mnogo vremena, a iskaz interesa je esencijalni alat LAG-a koji služi za planiranje budućih aktivnosti. Cilj projekta je revitalizacija vinskih, povrtnih, voćnih i uljnih cesta, edukacija, te umrežavanje poljoprivrednika na području Slovenije, Hrvatske i Italije te promocija njihovih proizvoda na području cijele primorske regije (Italija-Slovenija-Hrvatska).

Obrazac možete ispuniti klikom na ovaj link.

U slučaju eventualnih pitanja vezana uz popunjavanje Obrasca iskaza interesa, LAG “Sjeverna Istra” stoji na raspolaganju.

ODRŽAN ZAVRŠNI RADNI SUSRET U OKVIRU PROJEKTA „SMALLABLE“

U terminu 22.11.-24.11.2024. u Bettoni je održan završni radni susret projektnih partnera u okviru projekta SmallABLE-Marginal Cities Network. Na završnom projektnom susretu, zadnje projektne faze imena IMPROVING_SmallABLE sudjelovali su predstavnici LAG-a „Sjeverna Istra“ William Vigini, član LAG-a i Clara Coslovich Vrabčević, stručna suradnica za provedbu LEADER-a u LAG-u.

Domaćin susreta, LAG „Media Valle del Tevere“ dočekao je partnere uz srdačnu dobrodošlicu, te im je tim povodom predstavio sadržajno bogat program. Cilj ove projektne faze je bila evaluacija projekta, razmjena iskustva u provedbi, izrada i predstavljanje statuta mreže SmallABLE: Marginal Cities Network, te razrada metodologije „Rural game“ kao ključne metodologije pomoću koje su predstavnici mladih otkrivali teritorij na zabavan i edukativan način.

U okviru ovog radnog susreta predstavnici projektnih partnera i mladih su sudjelovali u aktivnostima obilaska svetišta Assisi, kao i radionici pod nazivom „Immagina e costruisci la tua comunita ideale“. Radionicu je vodila Valentina Gianfranceschi a cilj je bio da sudionici pomoću inspirativnih slika ilustriraju svoju idealnu sredinu na platnu. Ova zanimljiva radionica potakla je sudionike da se prisjete različitih elemenata tijekom provedbe projekta SmallABLE, te da uz umjetničko izražavanje i dijalog razmisle o mogućnostima razvoja svoje sredine. Pored toga ova radionica je poslužila kao rezime svih projektnih prijedloga koji su izrađeni u projektnoj fazi WORKING_SmallABLE. U drugom djelu programa, kroz obilazak Assisija, sudionici su imali prilike upoznati svetište koje je značajno ne samo za vjernike lokalnog područja, nego i katolike diljem svijeta. Potaknuti željom za daljnjim otkrivanjem različitih europskih kultura, predstavnici mladih su sudjelovali u pripremi jela svoje kulturne baštine, u sklopu aktivnosti „Sapori d’Europa:cuciniamo le nostre tradizioni“. Aktivnost je potaknula mlade da si međusobno pomažu te da zajedničkim naporima produciraju niz raznovrsnih tradicionalnih jela. Večera je završena zajedničkim druženjem i prigodnim glazbenim programom.

Kako smo ranije naveli, radni dio programa je obuhvatio prezentaciju i raspravu o završnoj projektnoj dokumentaciji i , kao i rezultatima projekta. Uz to, projektnim partnerima i mladima su se obratili čelnici lokalne vlasti. Stoga je među redovima načelnika općina bio i g. Eridano Liberti, koji je osim što je načelnik općine Torgiano ujedno i predsjenik LAG-a „Media Valle del Tevere“, nositelja projekta. Pored srdačnog govora g.Libertija, govor dobrodošlice je držao i g. Valerio Bazzoffia, načelnik općine Bettona. Oboje su izrazili zahvalnost za doprinos projektnih partnera u provedbi projekta SmallABLE, a pored toga su izrazili želju za buduću suradnju, temeljenu na dobrom iskustvu. Sami rezultati su predstavljeni od strane Monice Rosseto, voditeljice LAG-a „Media Valle del Tevere“ i Luane Zamponi, voditeljice projekta SmallABLE.

Vjerujemo kako je ovaj europski projekt potaknuo mnoge potrebne promjene u malim ruralnim zajednicama u uključenim područjima.. Međutim, pored predviđenih ciljeva stvorio je i dodatnu mrežu iskrenih prijateljstva te je potaknuo mlade, da i sami direktno dožive vrijednosti EU i CERV programa. Sigurni smo kako će mladi nositi ovo iskustvo kroz život, te da će i u budućnosti nastojati biti pokretači promjena u svojoj užoj i široj zajednici. Više fotografija o samom susretu možete pronaći u našoj fotogaleriji.

 

 

ODRŽANA RADIONICA ZA LAG-OVE „ODABIR I PROVEDBA PROJEKATA NA LAG NATJEČAJIMA ZA PROVEDBU LRS 2023.-2027.“

U terminu od 11.11. do 13.11.2024. u Šibeniku je održana stručna radionica za LAG-ove pod nazivom „Odabir i provedba projekata na LAG natječajima za provedbu LRS 2023.-2027.“  u zajedničkoj organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva; Nacionalne mreže ZPP u suradnji s LEADER mrežom Hrvatske; Hrvatske mrežoe za ruralni razvoj te Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), uz domaćinstvo LAG-a „More 249“ na kojoj su prisustvovale i djelatnice LAG-a “Sjeverna Istra”.

Na radionici je predstavljen i nedavno objavljen Pravilnik o provedbi Lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. „Potpora LEADER (CLLD) pristupu“ iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027.,  koji predstavlja zakonodavni okvir za raspisivanje LAG Natječaja. Predstavnici Ministarstva su okupljenim LAG-ovima predstavili novosti u  postupku pripreme LAG-natječaja, odabiru projekata na LAG-natječajima, nacrti procedura praćenja provedbe projekata na LAG-natječajima,te obveze korisnika i LAG-a tijekom provedbe projekata.

Osim predstavnika APPRRR-a i Ministarstva poljoprivrede na radionici su sudjelovali i predstavnici tijela European Evaluation Helpdesk for the CAP iz Europske ZPP mreže, Maja Hranilović i Hrvoje Renka Šamec. Gđa. Hranilović je održala prezentaciju pod nazivom „Evaluacija LEADER-a/CLLD pristupa na lokalnoj razini“ koja je imala za cilj povećati svijest o ključnim aspektima redovnog i ujednačenog praćenja i vrednovanja LEADER/CLLD-a i njegove dodane vrijednosti na LAG razini. Dakle, bitan element svakog projekata LAG natječaja je i stvaranje dodatne vrijednosti LEADER-a, a navedeni element će se posebno evaluirati. Doprinos dodanoj vrijednosti LEADER-a je načelo kriterija svake Intervencije naše Lokalne razvojne strategije, te će stoga biti sastavni dio i kriterija odabira LAG natječaja.

Ova radionica je zadnja radionica prije objave natječaja na LAG razini, a LAG-ovima je poslužila kao završna pripremna, edukativna aktivnost.

Prva i treća fotografija su preuzete s portala ruralnirazvoj.hr.

OBJAVLJEN INDIKATIVNI PLAN OBJAVE LAG NATJEČAJA

LAG „Sjeverna Istra“ obavještava sve zainteresirane prijavitelje da je objavljen Indikativni plan objave LAG natječaja u okviru provedbe Lokalne razvojne strategije LAG-a „Sjeverna Istra“ 2023.-2027.
Objavom Pravilnika o provedbi lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. » Potpora LEADER (CLLD) pristupu « iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. uspostavljen je pravni okvir za objavu LAG natječaja i provedbu projekata od strane korisnika, te su LAG-ovi u mogućnosti započeti pripremu svojih natječaja.
Indikativni plan objave natječaja izrađen za referentno razdoblje 2024.-2025. te je isti podložan izmjenama i promjenama sukladno potrebama.
LAG stoji na raspolaganju zainteresiranoj javnosti za sva pitanja vezana uz objavu natječaja.

Svoje upite možete poslati na adresu elektroničke pošte: info@lag-sjevernaistra.hr.

 

ODRŽANO ZAVRŠNO PREDSTAVLJANJE PROJEKTA SMALLABLE

LAG „Sjeverna Istra“ nastavlja sa provedbom projekta SmallABLE-Marginal Cities Network. Dana 22. listopada 2024. održali smo završno predstavljanje projekta javnosti u okviru 3. faze projekta pod nazivom SHARING SmallABLE. Ova projektna faza predviđa predstavljanje projektnih rezultata zainteresiranoj javnosti, posebice mladima jer su baš mladi identificirani kao ciljana skupina za razvoj lokalne sredine.

Predstavljanje je održano u Pučkom otvorenom učilištu u Bujama, a događanju su  prisustvovali učenici trećeg i četvrtog razreda Srednje škole „Vladimir Gortan“ Buje, njihovi profesori, te zainteresirana javnost. Sam događaj se sastojao od 3 dijela, koji je započeo uvodnim pozdravom voditeljice LAG-a.

 

1. Prvi dio je obuhvatio:

  • Power point prezentaciju gdje su predstavnice LAG-a okupljenim sudionicima predstavile projekt SmallABLE, CERV Program, strukturu i ciljeve projekta, te provedene aktivnosti po fazama projekta. Unutar prezentiranja projekta, istaknuti su postignuti rezultati koje su mladi osmislili pisanjem projektnih prijedloga tijekom rada u radnim skupinama. Podsjećamo, predstavnici mladih su u svojstvu volontera sudjelovali u projektnim sastancima unutar projektne faze WORKING_SmallABLE. Mladi su se uključivali tako da su se javljali na prethodno raspisane Javne pozive projektnih partnera. Stoga je i LAG u okviru Javnih poziva omogućio mladima sa područja obuhvata LAG-a da se uključe u projektni tim koji je s ostalim europskim timovima putovao na područja teritorija partnera. Unutar ove je faze organizirano 5 radnih susreta (u općinama/područjima LAG-ova: u Monte San Martinu/području GAL-a „Media Valle del Tevere“ (Italiji), na području LAG-a „Sjeverna Istra“ (Hrvatskoj), u Cillerosu/San Martin de Treveju (Španjolskoj), Sobral de Sao Miguelu (Portugalu), te u Pecselyu (Mađarskoj)). Mladi su zajedno razgledavali i upoznavali se s materijalnom i nematerijalnom baštinom teritorija partnera, a zatim su sukladno naučenom pokušali prepoznati probleme i razvojne mogućnosti tog područja. Prepoznato su tijekom rada u multidisciplinarnom, međunarodnom timu pretočili u projektne prijedloge, koje su potom prezentirali zainteresiranoj javnosti. Stoga je projekt SmallABLE predstavljen zainteresiranoj javnosti područja obuhvata LAG-a „Sjeverna Istra“ u tri navrata; u fazama BE_SmallABLE, WORKING_SmallABLE, te naposlijetku i sada, tijekom provedbe faze SHARING_SmallABLE.
  • Prezentacija je zaokružena kratkom raspravom .

 

2. Drugi dio programa bio je usmjeren na pružanje poticaja mladima da se i sami angažiraju u svojoj zajednici, pa je LAG tim povodom okupio neke od najaktivnijih udruga na području Istre koje su konkretnim primjerima pokazale neke od pozitivnih promjena koje su ostvarile kroz svoj angažman:

 

  • Sunčica Damjanović (Programska koordinatorica za demokratizaciju i aktivno građanstvo, Centar za Građanske Inicijative Poreč), Maja Erak (Voditeljica Volonterskog centra Istra), te Katharina Mikulić (Info-Centar za mlade ZUM), su održale prezentaciju na temu „Što je to aktivno građanstvo“ s dobno primjerenim primjerima, mogućnostima uključivanja u „aktivno građanstvo“ za mlade (sa primjerima lokalnih inicijativa koje su provedene kroz dugogodišnji rad navedenih udruga). Mlade su oduševili projekti koji su njima bliski, projekti koje provode druge srednje škole. Tu su projekti za osnaživanje Vijeća učenika, pod imenom Vijeća u Akciji: promjena znači! (SŠ Juraj Dobrile u Pazinu i talijanske SŠ Dante Alighieri u Puli) i Projekt PEGAZ, koji je pokrenut u SŠ Mate Balote Poreč, kojima je SŠ dobila novčana sredstva za pokretanje radija. Srednjoškolci su se upoznali i s e-platformom Volonterka, jednostavnim načinom s kojim mogu sami pronaći svoj „cup of tea“ u moru građanskih inicijativa. Ova veoma sadržajno zanimljiva, interaktivna prezentacija je zasigurno srednjoškolcima pružila jedan jedinstveni uvid u tematiku, te je mnoge sigurno i potakla na daljnje razmišljanje.

 

  • Silvija Kovačić, izvršna direktorica udruge Sonda, predstavila je udrugu iz Vižinade koja je sa svojim djelovanjem konkurentna i na puno širem području. Srednjoškolcima je na kreativan način predstavila i neke od provedenih projekata, te im je prikazala kako kreativnost prolazi kroz cijelu paletu inicijativa aktivnih građana. Tako je kreativni centar Sonda imao projekt zaštite okoliša, SeaStar, koji je ljudima na plaži dao priliku da i sami čiste podmorje, dajući im opremu za to. Proveli su i projekt označavanja malih vinara Vižinade, pod imenom Istria Origin Vina Vižinade.

 

  • Dea Valenta, voditeljica obiteljskog savjetovališta udruge Ziid, je sudionicima predstavila djelokrug rada i provedene projekte udruge. Njihovi projekti su jako raznoliki, od stvaranja umjetnog močvarnog ekosustava u Bujama, preko pomaganja bolesnoj djeci, do sportskih (UFO, Game!Set!Match!, Beachvolley on the Hill..) i programerskih projekata (Code..). Na taj način je mladima prikazano kako za uključivanje u aktivno građanstvo ne moraju putovati daleko, već u Bujama postoji udruga koja svojim raznolikim projektima stvara razliku u svojoj lokalnoj zajednici.

 

3.Treći dio događanja je bio praktičan, gdje su srednjoškolci imali prilike sudjelovati u radionici „Projektno financiranje za neprofitne organizacije“. Radionica se sastojala od teoretskog i praktičnog dijela. Svrha radionice je bila prikazivanje mogućnosti financiranja projekata za neprofitne organizacije. Time se htjelo pokazati kako se mnoge njihove ideje mogu preoblikovati u projektne prijedloge (poput onih koje su izradili volonteri projekta SmallABLE), a isti se mogu financirati/sufinancirati iz raznih izvora. Kako bi se znanje najbolje usvojilo, srednjoškolci su orijentirani i kako da praktično napišu projektni prijedlog, koji će se naposlijetku i evaluirati.

Učenici trećih i četvrtih razreda SŠ „Vladimir Gortan“ su nakon ovog šarolikog i sadržajno raznovrsnog programa zasigurno bogatiji za novo iskustvo. Projekt SmallABLE je osmišljen baš za mlade, a srednjoškolci su slušajući prezentaciju o projektu stekli uvid u mogućnosti uključivanja u EU projekte. Na događaju su mladi i sami razotkrili sadržaje koji po njihovom mišljenju nedostaju na području obuhvata LAG-a, te područja gdje postoji prostor za dodatni razvoj. U konačnici će im sve pružene informacije poslužiti za daljnje usmjeravanje.

 

POZIV NA PREDSTAVLJANJE EU PROJEKTA SMALLABLE

LAG poziva sve zainteresirane na predstavljanje projekta „SmallABLE“ koji će se održati dana  22. listopada 2024. u Pučkom otvorenom učilištu Buje, s početkom u 8:50 sati.

Uz predstavljanje projekta i ostvarenih rezultata, fokus događanja je i na jačanju kapaciteta civilnog društva za angažman u zajednici.

Stoga ćete u sklopu programa imati prilike upoznati i

1.Primjere dobre prakse – relevantne udruge koje svojim radom doprinose stvaranju pozitivnih promjena u ruralnim sredinama, te

2. Mogućnosti projektnog financiranja za neprofitne organizacije kroz besplatnu radionicu

 

Radionice i prezentacije biti će posebno zanimljive svima onima koji i sami djeluju unutar udruga i neprofitnih organizacija, te žele saznati više mogućnostima financiranja svojih ideja preko nacionalnih i europskih izvora.

Drugim riječima – inspirirajte se i saznajte kako napisati dobar projekt za svoju udrugu ili neprofitnu organizaciju!

 

 

 

 

 

LAG-ovi SUDJELUJU U STUDIJSKOM PUTOVANJU U OKVIRU PROJEKTA “PRIJENOS DOBRIH STOČARSKIH PRAKSI STOČARSKIH PROIZVODA”

U terminu  od 7.10.-9.10.2024.  LAG “Sjeverna Istra”  sudjelovao je u studijskom posjetu  talijanskim regijama Emilia Romagna i Veneto s ciljem upoznavanja inovativnih gospodarskih subjekata u sektoru stočarstva (proizvodnje i prerade). Studijski posjet realiziran je unutar projekta “Prijenos dobrih stočarskih praksi stočarskih proizvoda” kojeg u partnerstvu provode istarski LAG-ovi:  LAG  “Južna Istra” (nositelj projekta), LAG “Središnja Istra” te LAG “Istočna Istra”. Projekt se financira unutar “Javnog poziva za financiranje projekata/programa udruga u okviru javnih potreba u poljoprivredi, šumarstvu, lovstvu, ribarstvu i vodnom gospodarstvu Istarske županije za 2024. godinu”.

Budući da je glavni cilj projekta jačanje sektora stočarstva na području Istarske županije, u studijskom su posjetu uz predstavnike LAG-ova sudjelovali i poljoprivredni proizvođači iz sektora stočarstva sa područja cijele Istre.  Pored glavnog cilja, projektom se nastoji poticati i razmjena dobrih proizvođačkih praksi stočarskih proizvoda (mlijeka, mliječnih proizvoda te suhomesnatih proizvoda), usvajanje novih znanja te uočavanje potencijala u diverzifikaciji poljoprivredne proizvodnje kao i identifikacija načina valorizacije proizvoda iz sektora stočarstva.

Prvog radnog dana studijskog putovanja sudionici su realizirali posjet:

  • Farmi i proizvodnom pogonu “Allevamento Veneto Ovini” u Anguillari gdje su imali prilike upoznati primjer dobre prakse tova ovaca. Sudionicima je predstavljena farma, te proizdni pogon, gdje su mnogi istarski proizvođači koji i sami tove ovce imali prilike razmjeniti iskustvo i porazgovarati o aktualnim prilikama u uzgoju ovaca.

Drugog radnog dana studijskog putovanja sudionici su realizirali posjete:

  • Sirani s dugogodišnjom tradicijom “Azienda agricola biologica La Villa” : sudionici su prisustvovali cijelom procesu proizvodnje sira Parmiggiano Reggiano, sira koji je izuzetno valoriziran, ne samo radi svojih organoleptičkih svojstva, nego i radi načina izrade, kao i svojih nutricionističkih svojstva.
  • Proizvođaču parmskog pršuta “Fratelli Galloni S.p.A”, gdje su se sudionici upoznali s najnovijim tehnologijama u preradi suhomesnatog proizvoda, parmskog pršuta.
  • Vinariji “Lamoretti”, gdje su sudionici ručali i upoznali se s radom vinarije, a predstavnici LAG-ova su razmjenili iskustva s talijanskim LAG-om “GAL del Ducato”.

Trećeg radnog dana studijskog putovanja sudionici su realizirali posjet:

  • Farmi koza: Azienda agricola Capra Murciana di Dall’Arche Arianna“. Farma sa proizvodnim pogonom je sufinancirana iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj kroz Program za ruralni razvoj za regiju Veneto 2014-2020. Gospodarstvo se bavi ekološkim uzgojem koza i proizvodnjom mlijeka i mliječnih proizvoda. Na gospodarstvu su bili prisutbni i predstavnici LAG-a “GAL dell’Alta Marca Trevigianna”, koji su u sudionicima predstavili svoj djelokrug rada te su ih upoznali s terminom PPL: piccole produzioni locali. Termin predstavlja mrežu malih lokalnih proizvođača koji slijede niz pravila kako bi se zadržali u mreži i dobili određene benefite za podupiranje poljoprivredne proizvodnje. 
  • Vinariji i njenom proizvodnom pogonu “La Tordera”. Tvrtka se bavi proizvodnjom zaštićenog pjenušavog vina Prosecco. Enolog vinarije je sudionicima pokazao proizvodni pogon, te im je prezentirao inovativne tehnologije kojima se dobiva vrhunski proizvod.

Sudionici studijskog putovanja su ovim posjetima usvojili neizmjerno veliko znanje, ne samo u okviru shvaćanja inovativnih procesa, nego i razmjenom informacija o mogućnostima sufinanciranja projekata. Proizvođači stočarskih proizvoda sa područja Istarske županije mogu i sami zatražiti sufinanciranje svojeg projekta, a jedan od načina je i prijavom na natječaj kojeg će LAG “Sjeverna Istra” krajem ove ili početkom iduće godine. Sudionici studijskog putovanja su i sami izrazili kako im je ovo putovanje dalo uvid u nove, inovativne načine poslovanja i diverzifikaciju svoje proizvodnje i poslovanja općenito. Ukoliko Ste i sami proizvođač stočarskih proizvoda, a imate želju za razvoj i potrebu za sufinanciranje projekta, budite slobodni popuniti Obrazac iskaza interesa.

Više o fotografija sa studijskog putovanja možete pogledati u našoj fotogaleriji.

 

 

 

PREDSTAVLJANJE PROJEKTA “SmallABLE”

LAG Sjeverna Istra poziva zainteresiranu javnost na predstavljanje europskog projekta SmallABLE, koje će se održati dana 22.10.2024. u prostorijama Vijećnice pri Pučkom otvorenom učilištu u Bujama, s početkom u 8:50 sati.

Projekt “SmallABLE: Marginal Cities Network”  provodi se u razdoblju  studeni 2022.- studeni 2024. u okviru EU-programa  Građani, jednakost, prava, vrijednosti / Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV-2022-CITIZENS-TOWN: CERV-2022-TOWN-TT, CERV-2022-TOWN-NT) u partnerstvu sa još 7 partnera iz Italije, Mađarske, Španjolske i Portugala. Svrha projekta je  poticanje gospodarske, demografske i kulturne obnove malih ruralnih sredina kroz poticanje aktivnog građanstva i društvene angažiranosti u malim zajednicama.

Projekt se provodi u četiri etape: tijekom prve dvije etape su formirani projektni timovi svakog partnera koji su imali priliku putovati diljem Europe i sudjelovati u zanimljivim aktivnostima usmjerenima ka revitalizaciji ruralnih sredina. Trenutno se provodi treća etapa, pod nazivom SHARING SMALLABLE, u kojoj je cilj predstaviti javnosti rezultate studijskih putovanja mladih i ideje koje su razradili u radnim skupinama.

Pored mladih,predstavljanju će sudjelovati i predstavnici udruga ZIID, SONDA te Centra za građanske inicijative iz Poreča, koji će prisutnima pokazati kolike pozitivne promjene mogu potaknuti društveno angažirani građani i koliko dobrobiti zapravo donosi razvijeno civilno društvo u svakoj zajednici, ne samo onim ruralnima.

Vidimo se u Bujama 22. listopada !